انجام پروپوزال

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت اول

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت اول

بیان مساله در انجام پروپوزال یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید با طرح ریزی و پلان بندی مناسب صورت گیرد. این که “چگونه یک بیان مساله خوب برای پروپوزال بنویسیم؟”

یک سوال اساسی و مهم هست که ذهن بسیاری از دانشجویان عزیز مقاطع تحصیلات تکمیلی را به‌خود مشغول کرده است. بیان مساله در انجام پروپوزال از اهمیت بسیاری برخوردار است به گونه‌ای که در صورت نگارش ضعیف پروپوزال انجام شده از سوی اساتید مورد تائید قرار نمی‌گیرد.

انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری جزء مهم‌ترین و البته حساس‌ترین بخش‌هایی است که ریل‌گذاری پایان نامه را شکل می‌دهد.

برای انجام پروپوزال نکاتی اساسی و کلیدی وجود دارد که باید دانشجویان مقاطع تحصیلی تکمیلی (ارشد و دکتری) آن‌ها را مد نظر قرار دهند تا نتیجه مطلوبی حاصل کنند.

چگونه یک بیان مساله خوب برای پروپوزال بنویسیم؟ ویژگی‌های بیان مساله

با توجه به این‌که پروپوزال نویسی جزء مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان ارشد و دکتری می‌باشد، و از طرف دیگر سوالی پاسخ به این سوال که “ویژگی‌های بیان مساله”  چیست؟  و “چگونه بیان مسئله بنویسیم”؛  در سلسله پست‌ها و مطالبی که پس از این قرار خواهد گرفت، نکات مهم در تهیه و تنظیم پروپوزال ذکر خواهد شد.

این مجموعه حاوی 27 بخش در تدوین پروپوزال است که برای این ساعت از سایت پروپوزال، بخش اول آن را آماده کرده‌ایم. سایر بخش‌ها نیز به مرور خدمت دانشجویان و محققان در زمان‌های مقتضی قرار خواهد گرفت.

بیان مساله در انجام پروپوزال - قسمت اول
بیان مساله

انجام پروپوزال و بیان مساله حساب شده (بخش اول – قسمت اول)

این بخش در 4 قسمت و برنامه مدون به تدریج در سایت قرار می‌گیرد و به تدریج به‌روز رسانی می‌شود.

بخش اول

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت اول

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت دوم (چالش‌های بیان مساله)

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت سوم (ایرادات رایج در نگارش بیان مساله‌)

بیان مساله در انجام پروپوزال – قسمت چهارم (ویژگی‌های بیان مساله – یک نمونه از بیان مساله‌ انجام شده مورد تائید)

بیان مساله در انجام پروپوزال

بیان مساله در حقیقت شالوده یک پروپوزال است. اگر خواهیم این موضوع را به زبان ساده‌تر بیان کنیم می‌توان گفت:

پی‌ریزی پروپوزال از قسمت بیان مساله (پس از تعیین موضوع) شروع می‌شود. این که ویژگی‌های بیان مساله چیست سوالی است که همواره بین دانشجویان مطرح بوده است.

پاسخ این سوال به‌بیان ساده و قابل فهم آنست که بیان مساله در انجام پروپوزال مانند یک تصویرگری و نقاشی‌ای از انسان است که می‌خواهیم چهره و صورت او را ترسیم کنیم. هر چه صورت ترسیم شده، زیباتر باشد،‌ تصویر رسم شده نیز واضح‌تر و زیباتر خواهد بود. بنابراین بیان مساله در انجام پروپوزال مانند رسم صورت یک نقاشی است،‌ شما می‌توانید آن‌را زیبابر (علمی‌تر) بنویسید.

در انجام پروپوزال اهمیت بیان مساله به‌اندازه‌ای است که در صورتی که هرگونه بی‌دقتی در آن رخ دهد؛ منجر به از دست دادن زمان بسیاری در طرح تحقیق پروپوزال خواهد شد.

بنابراین پیش از آن‌که این بخش تشریح شود،

پیش از ورود به نگارش پروپوزال و قسمت بیان مساله حتماً به مسائل زیر در  توجه کافی بکنید

  • آیا فرمت پروپوزال را از خود دانشگاه دریافت کرده‌اید؟
  • آیا فرمتی که دریافت کرده‌اید نسخه آخری (ورژن آخر) است که دانشگاه آن‌را برای تنظیم ارائه کرده است؟
  • آیا منبع کافی برای نوشتن پروپوزال دارید؟
  • آیا این منابع جدید هستند؟
  • آیا روش‌های پیشنهادی منابع دارای نقصیه هستند؟

این سوالات مهم‌ترین سوالاتی هستند که هر دانشجوی مقاطع تحصیلی پیش از شروع به نوشتن پروپوزال باید از خود بکند. در زیر پاسخ به این سوالات در قالب نکاتی بررسی شده است.

نکته اول

در صورتی که به عنوان مثال فرمت دریافتی پروپوزال برای دانشگاه‌های دیگر باشد و یا نسخه قدیمی و آپدیت نشده باشد، ممکن است؛ توسط استاد راهنما، مجبور به انجام پروپوزال با فرمت جدید شوید. پس از آن‌که از منبع فرمت دریافتی و بروز بودن پروپوزال مطمئن شدید، می‌توانید کار را ادامه دهید.

نکته دوم

پس از آن‌که از اصالت و تطابق نسخه خام فرمت پروپوزال مطمئن شدید، باید به بررسی این موضوع بپردازید که آیا در زمینه کاری شما؛ منابع کافی وجود دارد؟

این موضوع به حدی اهمیت دارد که بسیاری از دانشجویان محترم بدون در نظر گرفتن آن به مشکلات عدیده‌ای در ادامه کار برمی‌خورند.

نکته سوم

پس از آن‌که بررسی کردید که آیا منابع موجود در زمینه پروپوزال شما موجود هستند، و جواب این سوال نیز مثبت بود، باید بررسی کنید که آیا در سال‌های اخیر مقالاتی در مورد موضوعی که بر روی آن کار می‌کنید نوشته شده است یا خیر؟

ممکن است مقالاتی که برای انجام پروپوزال خود جمع آوری کرده‌اید، کافی باشند اما به عنوان مثال آخرین مقاله‌ی نوشته شده در موضوع مورد بررسی مربوط به 4 یا 5 سال گذشته باشد.

خوب این موضوع مساله مناسبی نیست زیرا این سوال به ذهن متبادر می‌شود که چرا در سال‌های اخیر کار جدید صورت نگرفته است؟

آیا این زمینه به پایان کار خود رسیده است یا دیگر قابلیت انجام تحقیق جدید را ندارد؟

نکته چهارم

پس از آن‌که از مراحل بالا با موفقیت عبور کردیم، باید به مطالعه منابع بپردازیم، اگر نیاز است، منابع را ترجمه کنیم و بدانیم که محققان قبلی چه رویکردی را برای حل مساله در نظر گرفته‌اند؟ و نتایج آن‌ها چه بوده است؟

نقد کارها

پس از طی این چند مرحله می‌توان به بیان مساله تحقیق پرداخت،‌ با دانشی که از کارهای پیشین و روش‌های گذشته کسب کرده‌اید، می‌توانید هر مقاله را نقد بکنید، چنانچه از قوه نقد خوبی برخوردار باشید می‌توانید یک بیان مساله خوب استخراج کنید.

نقد مقالات برای استفاده در بیان مساله پروپوزال یک مساله چالشی است، بنابراین آموزش نقد مساله که یک رکن مهم‌ برای انجام پروپوزال و قسمت بیان مساله است.

در بخش دوم همین مطلب به‌صورت تفصیلی قرار خواهد گرفت، برای مطالعه این قسمت می‌توانید مطالب قسمت انجام پروپوزال ارشد و دکتری بخش اول – قسمت دوم تحت عنوان چالش‌های بیان مساله را در روزهای آتی دنبال کنید.

چنانچه می‌خواهید پروپوزال شما توسط کارشناسان با تجربه انجام شود، با ما تماس حاصل کنید.

 

برچسب

Related Articles

Close