سمینار

سمینار

سمینار کارشناسی ارشد و نحوه انجام آن، به یکی از مهم‌ترین مباحث در مقطع کارشناسی ارشد تبدیل شده است و با افزایش تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار از دانشجویان این درس را به عنوان یکی از دروس اصلی در دانشگاه‌ها می‌گذرانند.

از این‌رو  سوال بسیاری از دانشجویان آنست که نحوه انجام آن چگونه است. اساساً چه لزومی به این درس در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد؟ در این پست به پاسخ به این سوالات و طریقه انجام سمینار، مراحل انجام آن پرداخته شده است.

سمینار یعنی چه و چه لزومی به ارائه آن وجود دارد

سمینار در حالت کلی، به معنی برگزاری یک کنفرانس و یا هرگونه گردهمایی جهت بحث پیرامون یک موضوع خاص می‌باشد.

از این منظر، یک طیف وسیع از مفاهیم مختلف را شامل می‌شود که هم شامل درس است و هم شامل کنفرانس‌هایی که برای ارائه مقالات تشکیل می‌شوند. بنابراین دو تعریف مهم را می‌توان برای این بخش انجام داد:

سمینارهای درسی و سمینارهایی که به‌صورت کنفرانس با ارائه مقالاتی از سوی شرکت کنندگان برگزار می‌شود (شکل زیر).  در ادامه به آموزش مراحل سمینار نویسی پرداخته شده است.

انجام سمینار ارشد سایت انجام سمینار
انجام سمینار

نحوه انجام سمینار (روش سمینار نویسی)

در دانشگاه‌ها، این درس به عنوان دو واحد درسی به دانشجویان ارائه می‌شود تا دانشجویان خود را برای ارائه یک مطلب در حضور عده‌ای از متخصصین آماده کنند.

معمولاً (نه‌همیشه) موضوع در دانشگاه‌ها، به‌گونه‌ای ارائه می‌شود که جا برای کار پایان‌نامه نیز داشته باشد و اغلب؛ در این درس، اساتید از دانشجو می‌خواهند تا دو فصل (و در برخی از مواقع سه فصل) پایان‌نامه را آماده سازد.

دانشجو پس از تهیه این دو فصل و تائید محتوا توسط استاد باید اهم مطالب را به‌صورت پاورپوینت تهیه نموده و ارائه کند. بلوک دیاگرام مراحل انجام این‌کار در شکل (آموزش سمینار نویسی) آمده است. البته غایت هدف این درس، رسیدن دانشجو به سطوحی برای شرکت در کنفرانس‌ها و ارائه مقاله است.

نحوه انجام سمینار کارشناسی ارشد
مراحل و نحوه انجام سمینار کارشناسی ارشد

انجام سمینار کارشناسی ارشد

همان‌طور که مشاهده می‌شود، فرآیند این‌کار از انتخاب موضوع شروع می‌شود، و به نتیجه‌گیری ختم می‌شود. مراحل انجام، در شکل فوق نشان داده شده است.

ابتدا چندین موضوع باید انتخاب شود، در مرحله بعدی هریک از موضوعات از نقطه نظرات مختلف مورد بررسی قرار گیرد. بررسی موضوعات شامل مراحل زیر است:

آیا موضوع جدید و نوآورانه است؟

آیا می‌توان موضوع را برای پروپوزال و پایان نامه ادامه داد؟

آیا ادبیات تحقیق و مقالات معتبر برای موضوع انتخاب شده وجود دارد؟

اگر جواب این سوالات مثبت باشد، به مرحله درک مقالات (نیازمند تسلط به زبان انگلیسی) می‌رسیم.

در این مرحله با مطالعه مقالات زبان اصلی مختلف، درکی از کارهای انجام شده فراهم می‌شود که پیشینه تحقیقات را شکل می‌دهد.

اما اگر موضوع انتخاب شده  پروپوزال را نیز پوشش دهد، در این‌صورت، چالش‌های موضوع استخراج شده و راهکارهایی برای ادامه کار در پروپوزال پیشنهاد می‌شود.

اهمیت انتخاب موضوع – خدمات سایت انجام سمینار

انتخاب موضوع کار دشواری نیست اما زمانی چالش برانگیز می شود که عنوان انتخابی هم‌راستای عنوان پروپوزال و پایان نامه باشد، زیرا اغلب موضوعات باید به‌گونه‌ای باشد که زمینه را برای ادامه کار پروپوزال و پایان نامه را نیز فراهم کند.

این مساله نیاز به آگاهی کامل از موضوعات به‌روز و جدید و چالش‌های پیش‌رو دارد. عموماً در این مرحله باید با یک فرد باتجربه مشورت کرد تا یک موضوع مناسب و جدید انتخاب شود که این خدمات در سایت پروپوزال با بهره‌گیری از کارشناسان متخصص در دپارتمان‌های مختلف انجام می‌شود.

سفارش سمینار کارشناسی ارشد

برای سفارش پروپوزال و سفارش سمینار کارشناسی ارشد می‌توانید از مشاوران با تجربه پروپوزال استفاده نمایید. خدماتی که در سایت پروپوزال ارائه می‌شود، شامل موارد زیر است:

  1. انتخاب موضوع سمینار و انتخاب موضوع پروپوزال (که با صرف هزینه اندک، موضوعات به‌روز، جدید که قابلیت ادامه کار را برای دانشجو فراهم می‌کند).
  2. ارائه لیستی از کارهایی که برای انجام سمینار ارشد مورد نیاز دانشجو است.
  3. مشاوره و انجام سمینار کارشناسی ارشد
  4. تهیه پاورپوینت برای ارائه
  5. استخراج چالش‌های تحقیقات گذشته و ارائه روش‌هایی برای رفع مشکلات مشخص شده که زمینه را برای موضوع پروپوزال آماده خواهد کرد. که تمامی این مراحل راهنمایی و مشاوره کامل از صفر تا صد ِ دانشجو برای رسیدن به حداکثر آمادگی برای سایر مراحل طرح تحقیقاتی، در دپارتمان‌های سایت انجام می‌شود.
Close