انجام پروپوزال

پروپوزال شامل چه مواردی است

در این نوشته، قسمت‌های مختلف یک پروپوزال توضیح داده می‌شود و طی آن به این سوال پاسخ داده می‌شود که پروپوزال شامل چه مواردی است. این سوال که یک پروپوزال شامل چه مواردی است سوال بسیاری از محققان در حوزه‌های مختلف است.

بخش اول این مبحث را در اهمیت انتخاب موضوع در انجام پروپوزال می‌توانید ببنید.

پروپوزال نویسی یک فرآیند چالش‌زا بویژه، در تحصیلات تکمیلی می‌باشد به‌گونه‌ای که نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد و پروپوزال دکتری تا زمان تصویب وقت بسیاری را از داشنجویان می‌گیرد. دانشجویان در چنین مواردی برای انجام پروپوزال می‌توانند از مشاوران با تجربه پروپوزال استفاده نمایند، زیرا مهم‌ترین رکن در پروپوزال‌های دانشگاهی جدید و تکراری نبودن آن است. اما همه پروپوزال‌ها به پروپوزال‌های دانشگاهی ختم نمی‌شود و پروپوزال‌ها برای مقاصد مختلفی نوشته می‌شوند. بنابراین برگردیم به اصل ماجرا، پروپوزال شامل چه مواردی است، مساله این است! پاسخ به این پرسش قدری بسته به نوع پروپوزالی دارد که قصد داریم آن‌را به رشته تحریر در‌آوریم.

مشاوران ما در تمامی مراحل انجام از صفر تا صد، همراهتان هستند. برای انجام پروپوزال، سیمنار  از این قسمت (اینجا) اقدام کنید.

در حالت کلی، ما چندین نوع پروپوزال داریم که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

پروپوزال تحقیقاتی
پروپوزال تجاری (پروپوزال شرکت)
پروپوزال دانشگاهی
پروپوزال‌های ثبت اختراع

هریک از این پروپوزال‌ها با وجو شباهت‌ها، تفاوت‌هایی نیز دارند. فرمت مخصوص به خود پروپوزال‌های مختلف مهم‌ترین تفاوت ظاهری پروپوزال‌های مختلف برای مقاصد گوناگون است. البته از نظر عملکرد نیز تفاوت‌هایی برای هریک از اقسام پروپوزال متصور است که در پست‌های آینده تشریح خواهد شد. بنابراین در ادامه با توجه به نوع پروپوزال، به‌صورت خاص داده شده که هر پروپوزال شامل چه مواردی است.

پروپوزال تحقیقاتی

پروپوزال شامل چه مواردی است این یک سوال ویژه در پروپوزال‌های تحقیقاتی هست که در آینده قرار است تجاری بشوند. پروپوزال‌های تحقیقاتی که از آن‌ها با عنوان پروپوزال طرح تحقیقی یاد می‌شود عموماً برای ارئه به ارگان‌ها و سازمان‌هایی که نیاز به انجام یک تحقیق دارند، نوشته می‌شود. به‌عنوان مثال، شرکتی مانند شرکت ماشین‌سازی اراک نیاز به انجام یک طرح تحقیقاتی در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت تراکتورهای فوق سنگین دارد. در اینجا، پروپوزال به یک واحد دانشگاهی و یا یک محقق که در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت تراکتورهای فوق سنگین دارد برون سپاری می‌شود. محقق مورد نظر نیز با انجام پروپوزال در مورد موضوع مورد نیاز، به نیاز یک واحد صنعتی پاسخ می‌دهد. عموماً پروپوزال‌ نویسی طرح‌های تحقیقی قالب خاصی ندارند اما مواردی که در تک تک آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، بسته به نوع طرح تحقیقاتی فرق می‌کند.

بنابراین در پاسخ به این سوال که پروپوزال شامل چه مواردی است می‌توان گفت:

به طور خلاصه پروپوزال‌های تحقیقاتی شامل مواردی مانند: مساله تحقیق؛ پیشینه مختصر؛ اهداف؛ سوالات؛ روش‌های موجود؛ برتری روش ارائه شده نسبت به روش‌های قبلی؛ هزینه انجام تحقیق؛ هزینه تجاری سازی؛ امکانات مورد نیاز؛ مدت زمان انجام طرح تحقیقی می‌باشد.

پروپوزال تجاری (پروپوزال شرکت)

در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که شرکت‌های مختلف برای جذب کار از شرکت‌های دیگر، ابتدا در خواست ارائه پروپوزال می‌کنند. در چنین شرایطی جهت حضور در یک مناقصه، یک مزایده، کسب یک پیشنهاد کاری و مواردی از این دست، باید پروپوزالی تهیه شود تا بواسطه تدوین پروپوزال صورت گرفته، داوری‌های شرکت در خواست دهنده انجام شده و کار برون سپاری شود. به عنوان مثال، شرکت پتروشیمی شازند، فراخوانی برای “کسب بازارهای اروپا در صنایع پتروشیمی” داده است. شرکت در آگهی خود بیان می‌کند که سایر شرکت‌های بازاریابی برای کسب بازارهای اروپا، پروپوزالی را در حوزه استراتژی‌های بلند مدت صنایع پتروشیمی تدوین کنند، هر کدام از پروپوزال‌های وصول شده پذیرفته‌تر و مقبولیت بیشتری داشته باشد، گوی سبقت را از دیگر رقبا خواهد ربود و به‌عنوان شریک تجاری – تحقیقاتی بازار پتروشیمی شازند انتخاب خواهد شد.

البته مثال‌های مختلفی در مورد پروپوزال شرکت و پروپوزال‌های تجاری وجود دارد که یک نمونه از آن در بالا مطرح شده و انشاالله در آینده بیشتر در مورد آن‌ها بحث خواهد شد. بسیاری از این شرکت‌های نیز برای تدوین پروپوزال اقدام به سفارش پروپوزال به شرکت‌های تحقیقاتی دارای ایده می‌دهند. بنابراین در پاسخ به این سوال که پروپوزال شامل چه مواردی است می‌توان گفت: ایده، روش، مساله مهم‌ترین قسمت‌های پروپوزال‌های شرکتی هستند که ممکن است جزئیات بیشتری در قالب همین عنواین از پروپوزال نویس خواسته شود.

پروپوزال دانشگاهی (شامل پروپوزال کارشناسی ارشد و پروپوزال دکتری)

همان‌طور که بسیاری از کاربران سایت خود نیک می‌دانند؛ پروپوزال دانشگاهی، برای انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و نیز انجام پروپوزال دکتری تدوین می‌شوند. این پروپوزال‌های قدری متفاوت از پروپوزال‌ شرکت و پروپوزال تدوین شده برای طرح‌های تحقیقاتی می‌باشند هرچند پروپوزال کارشناسی ارشد و پروپوزال دکتری در مواردی شباهت‌هایی با پروپوزال طرح‌های تحقیقاتی هستند، اما تفاوت باریک پروپوزال‌های تحقیقاتی و پروپوزال دانشگاهی می‌تواند در صنعتی بودن پروپوزال نوشته شده برای طرح‌های تحقیقاتی باشد. به این معنا که پروپوزال‌های تحقیقاتی جنبه عملی بیشتری دارند. هرچند با توسعه پروپوزال‌های دانشگاهی می‌توان به پروپوزال‌های تحقیقاتی رسید. بنابراین در پاسخ به این سوال که پروپوزال شامل چه مواردی است می‌توان گفت:

پروپوزال شامل چه مواردی است
انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و انجام پروپوزال دکتری

پروپوزال دانشگاهی صرف نظر از شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با سایر پروپوزال‌ها _که در این مقاله فرصتی برای بحث بیشتر در مورد آن نیست_ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • عنوان
 • پرسش اصلی تحقیق (در برخی پروپوزال‌ها این قسمت وجود ندارد)
 • بیان مساله (وتشریح قسمت‌های مجهول)
 • ضرورت تحقیق (در برخی پروپوزال‌ها این قسمت وجود ندارد)
 • پیشینه تحقیق
 • اهداف تحقیق (اهداف آرمانی، کاربردی و توسعه‌ای)
 • جنبه جدید و نوآورانه بودن
 • بهره‌وران
 • پرسش‌های تحقیق
 • فرضیات تحقیق (در برخی از پروپوزال‌ها نوشتن یکی از “فرضیات تحقیق” و یا “پرسش‌های تحقیق” کفایت می‌کند).
 • تعریف واژگان تخصصی (در برخی پروپوزال‌ها این قسمت وجود ندارد)
 • روش تحقیق
  • روش کلی
  • ابزار گردآوری اطلاعات
  • متغییرهای تحقیق
  • روش تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • منابع
 • زمان‌بندی تحقیق

با آن‌که قسمت‌های اشاره شده مهم‌ترین عناصر یک پروپوزال تدوین شده دانشگاهی می‌باشد، اما دانشگاه‌های مختلف، فرم‌های مختلفی را برای انجام پروپوزال در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند تا دانشجویان تدوین پروپوزال را در این فرم‌های مخصوص انجام دهند

پروپوزال‌ ثبت اختراع

بسیاری از مخترعین، برای ثبت اختراع خود موظف به پر کردن اظهارنامه تحقیقاتی یا پروپوزال اختراع هستند. بنابراین در پاسخ به این سوال که پروپوزال شامل چه مواردی است می‌توان گفت: این پروپوزال‌ها با توجه به رسمی بودند شامل مواردی مانند مقدمه، بیان مساله، روش کار، جنبه‌های نوآوری و برتری اختراع صورت گرفته نسبت به مدل‌های مشابه می‌باشد.

در مطلب به این سوال پاسخ داده شد که پروپوزال شامل چه مواردی است، عموماً نگارش پروپوزال نیازمند اختصاص وقت و تجربه کافی می باشد که راه را برای مراحل بعدی تحقیق فراهم می‌کند. بسیار دیده شده دوستانی که مدت یکسال زمان خود را برای پروپوزال نویسی از دست داده‌اند، از اینرو جهت صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌ها، سفارش پروپوزال به افرادی است که از تجربه کافی برای انجام پروپوزال برخوردارند، انجام پروپوزال به‌صورت تخصصی؛ جزء خدماتی است که در سایت ارائه می‌شود و کارشناسان مربوطه، از اولین لحظه تماس تا مرحله آخر تحقیق در کنار شما خواهند بود. برای انجام پروپوزال خود می‌توانید از قسمت تماس با ما، پروپوزال خود را سفارش دهید.

برچسب

Related Articles

Close