انجام پروپوزال

انجام پروپوزال , پروپوزال (Proposal) یک واژه ای انگلیسی به معنی پیشنهاد و طرح اولیه و نقشه کلی هرکار تحقیقی و تحقیقاتی است . همانگونه که برای انجام کوچکترین کاری لازم است در ابتدا طرح و نقشه ی آن کار آماده شود اگرچه ممکن است به صورت ذهنی باشد. برای انجام تحقیق و تحقیق که معمولا کار زمان بر و پرزحمتی است، بدون تردید داشتن طرحی که همه ی جوانب امر درآن پیش بینی شده باشد ضرویست. هرچه قدر پروپوزال یک تحقیق، دقیق و همه جانبه باشد، به همان اندازه کار تحقیقگر در زمان انجام پروژه ی تحقیقی راحت تر و درزمان کمتری انجام خواهد شد.

برای این که موضوع کاملا روشن شود مثالی بیان می کنم. تصور کنید تصمیم گرفتید به مسافرت بروید، دو کار می توانید انجام دهید یکی این که بلافاصله حرکت کنید بدون این که چیزی را ازقبل مشخص کرده باشید. که فکر نمی کنم هیچ فرد عاقلی این کار را انجام دهد. اما کار دوم این است که بعد از تصمیم، مقصد معین شود، راههای رسیدن، محل اسکان، خورد و خوراک، بازدید آثار باستانی و دهها مورد دیگر دقیقا مشخص شود (مشابه پروپوزال). دراین صورت است که سفر هم راحت و هم لذت بخش تر خواهد شد.

آماده کردن طرح پیشنهادی تحقیق ( انجام پروپوزال ) گام مهمی در فرآیند تحقیق است. در بسیاری از موسسات پیش از آنکه طرحی مورد تحقیق قرار گیرد باید طرح پیشنهادی تحقیق به موسسه تسلیم شود و طی جلسه ای رسمی در حضور استادان راهنما و مشاوران و داوران از آن دفاع شود. در دانشگاه های دولتی کشور هم اکنون (از سال 1386) این مسئله در سطح دکتری جدی است و داوران باید از داخل و خارج دانشگاه تعیین و در حضور آنان از طرح پیشنهادی دفاع شود. این کار بسیار ضروری و برای دانشجویان و استادان بسیار مفید است و می بایست جدی گرفته شود و به جای آنکه در آخر کار و به هنگام دفاع، دانشجو سوال پیچ شود از همان آغاز نظرات ارشادی به او گفته شود تا دانشجو بتواند با اطمینان بیشتری با استادان راهنما و مشاور خویش کار خود را پیش ببرد. طرح پیشنهادی تحقیق مانند نقشه اولیه است که پیش از آغاز به کار، مهندسان ساختمان آن را تهیه می کنند. پیش نویس طرح پیشنهادی با تجزیه تحلیلی که توسط دانشجو و استاد راهنما انجام می گیرد تعدیل می شود.

Close